„Wyprawa łowców skał”- wycieczka do Ojcowa

17-11-2021

9. listopada odbyła się szkolna wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na miejsce dotarliśmy autokarem, więc podczas podróży mieliśmy okazję do integrowania się ze sobą i podziwiania pierwszych widoków zza okna. Na miejscu przywitała nas pani przewodnik ze swoim pomocnikiem- Laylą, psem rasy alaskan malamut. Niektórzy uczniowie od razu zgłosili się na ochotników do pomocy w prowadzeniu Layli na smyczy… chociaż szybko okazało się, że to Layla lepiej zna drogę niż większość z nas.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Pani Jowita opowiadała nam zarówno o przyrodzie (zobaczyliśmy, gdzie hodowane są słynne ojcowskie pstrągi, mogliśmy wejść do jednej z jaskiń i zbadać osobiście specyfikę skał wapiennych), jak i legendach oraz ciekawostkach historycznych związanych z okolicą.

Po długim spacerze mieliśmy okazję zwiedzić Ekspozycję Przyrodniczą w Centrum Edukacyjno- Muzealnym, gdzie zapoznaliśmy się najpierw z eksponatami geologicznymi (mogliśmy zobaczyć skamieliny z odlewem np. małży czy ślimaków, a nawet.. cios mamuta!). Następnie odwiedziliśmy rekonstrukcję prawdziwej jaskini, gdzie staraliśmy się zapamiętać czym różni się stalaktyt od stalagmitu, a także posłuchaliśmy dźwięku przelatujących nietoperzy (brzmiały bardzo realistycznie!). Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć makietę Doliny Prądnika, a także z bliska przyjrzeć się wszystkim leśnym zwierzętom, dzięki rekonstrukcji zza szklaną gablotą.

Zmęczeni wieloma doznaniami na koniec udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji, gdzie oprócz cieszenia się wspólnym posiłkiem niektórzy mogli ćwiczyć samodzielność w drobnych sprawunkach, kupując pamiątki z wycieczki lub przekąski.

Wycieczka zakończyła się sukcesem, co prawda zdania na temat tego, który element był najlepszy (zwiedzanie muzeum, spacer czy obiad?..) były podzielone, ale zdecydowanie zgadzamy się co do jednego- czekamy już na kolejny wspólny wyjazd.

Galeria zdjęć: Ojców

1ojców