„Żywa” lekcja fizyki

13-05-2016

Wraz z wiosenną pogodą uczniowie naszej szkoły ruszyli na podbój Krakowa i poszukiwanie nowych przygód. Pierwszy na celowniku znalazł się Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, do którego uczniowie wybrali się 12 maja.

Wśród parkowej zieleni Ogrodu znajdują się oryginalne, duże urządzenia prezentujące różne zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Panie Przewodniczki wykorzystywały te przyrządy, aby w przystępny sposób przybliżyć nam zadania z różnych działów fizyki. Pod ich kierunkiem uczniowie mieli możliwość samodzielnie przeprowadzić kilkadziesiąt różnych doświadczeń.

Eksperymenty z zakresu akustyki dostarczyły uczniom najwięcej emocji. W tym dziale najbardziej oblegany był telegraf akustyczny, dzięki któremu uczniowie mogli nadawać i odbierać wiadomości na dużą odległość, słyszeli się nawzajem mówiąc nawet szeptem. Drugą równie ważną atrakcją był gong po uderzeniu, którego uczniowie mogli poczuć jak wokół niego drga powietrze. W dziale mechaniki natomiast najciekawsza okazała się armata, za sprawą której uczniowie mogli poczuć na swoich policzkach wystrzał powietrznego wiru, a także dwa wózki, na których w doświadczalny sposób poznali trzecią zasadę dynamiki Newtona, jak również wywołująca chyba najwięcej uśmiechów platforma równowagowa pokazująca działanie siły bezwładności. Wiele radości dostarczył także dział optyki, na terenie którego uczniowie mogli zobaczyć się w nieco innym zwierciadle, wejść do wnętrza kalejdoskopu oraz samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie.

Panie Przewodniczki cierpliwie odpowiadały na wszystkie pytania i tłumaczyły zawiłości praw fizyki. Nie mogło się oczywiście obejść bez dłuższego przystanku przy trampolinach, na których uczniowie testowali zachowanie w stanie nieważkości. Na koniec oczywiście były lody i inne smaczne przekąski.

Świat nauki okazał się być fascynujący i przystępny dla każdego, zwłaszcza, że wszystkiego można było dotknąć, sprawdzić na własnej skórze, zobaczyć, a dzięki temu lepiej zrozumieć otaczające nas zjawiska.

Wizyta w Ogrodzie przyniosła wszystkim uczniom wiele wrażeń, radości i świetnej zabawy. To była wyjątkowo ciekawa lekcja fizyki!